Tartuff toob ekraanile Berliini festivali parima noortefilmi

PÖFFi armastusfilmide festival Tartuff kuulutas välja esimese linateose – intrigeeriva draama kahest soome teismelisest, kes saavad 15-aastaselt lapse.

„Kaasahaarav hetkejäädvustus meie aja rahutute teismeliste elust, kus tuleb ületada rohkem raskusi, kui me arvatagi oskame,” kirjutas Soome režissööri Selma Vilhuneni filmi „Rumal noor süda” kohta juhtivaid filmitööstuse väljaandeid Screen International.

Film võitis tänavu ühel maailma nimekamal, Berliini filmifestivalil parima noortefilmi Kristallkaru. On tähelepanuväärne, et seda annab välja žürii, kuhu kuuluvad 14–18-aastased noored. Tegu on ühtlasi viimase aja Soome filmikunsti ühe edukama linateosega, mis alustas oma rahvusvahelist levi eelmise aasta lõpus Toronto filmifestivalil.

Kui 15-aastane Lenni kuuleb, et tema tüdruksõbrast klassiõde Kiira on rase, ei poe ta vastutusest kõrvale ja otsustab tulevasele lapsele isaks hakata, kuigi ei tea päris täpselt, kuidas see käib. Ootamatult täiskasvanute maailma astuvate noorte armastuslugu on täis väiksemaid ja suuremaid tagasilööke, aga kõigi raskuste kiuste paistab tunneli lõpus valguskiir.

Tartuffi programmijuhi Dagmar Raudami sõnul ei ole „Rumal noor süda” ainult noortele, vaid kõigile, iseäranis aga lastevanematele mõeldud film. „Ehe pilt noorte elust, kus on nii valu kui armastust,” ütles ta.

Peaosades mängivad silmapaistvalt Jere Ristseppä ja Rosa Honkonen, film on valminud Kirsikka Saari stsenaariumi järgi, mille eest autor võitis Soome rahvusliku filmiauhinna Jussi. Kokku kandideeris „Rumal noor süda” kuuele Jussile, sh parima filmi ja režii kategooriates.

43-aastane režissöör Selma Vilhunen on kogunud varem tuntust filmidega „Tüdruk nimega Varpu” ja „Kas ma pean kõik ise ära tegema?” – viimane kandideeris ka parima lühimängufilmi Oscarile.
Tartuff leiab tänavu aset 12.-17. augustini, kui Tartu Raekoja platsist saab taas Eesti suurim vabaõhukino. Kokku jõuab kuue päeva jooksul hiiglaslikule väliekraanile 11 armastusest kõnelevat filmi. Traditsiooniliselt linastuvad Athena keskuses dokumentaalfilmid ja osaleda saab arvukatel eriüritustel.

Kõik seansid on vaatajatele tasuta.

Kogu programmi avalikustab Tartuff juuli keskel.

Eelmisel aastal kogus festival ligemale 20 000 külastust. Populaarseim film „Astrid Lindgreni rääkimata lugu” tõi raeplatsile korraga 2600 vaatajat.